اهداف ما در پیش دبستانی سرزمین دانایی

پرورش کودکان در پیش دبستانی

برای پی بردن به اهمیت دوره پیش دبستانی لازم است بدانید که در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته حدود ۷۰ درصد کودکان، قبل از وارد شدن به مدرسه به مراکز پیش دبستانی میروند در حالیکه در ایران این رقم در حدود ۱۰ درصد از کل جمعیت کودکان زیر سن مدرسه است.

علت استقبال والدین کودکان در کشورهای توسعه یافته از مراکز پیش دبستانی این است که روانشناسان و متخصصان علوم تربیتی اعتقاد دارند که شخصیت و تربیت انسان در پنج سال اولیه زندگی تشکیل میشود و لازم است که کودک در این سالها تحت نظر تربیت و آموزش و تعلیم درست و اصولی و همه جانبه قرار گیرد تا در نهایت منجر به رشد جسمی، روحی و عاطفی کودک شود.

از این روست که مراکز پیش دبستانی در صورتی که بصورت اصولی و درست اداره شوند میتوانند با فراهم آوردن امکانات آموزشی، پرورشی و اجتماعی و رفاهی، شرایط رشد لازم را برای کودکان فراهم بیاورند، زیرا مراکز پیش دبستانی اولین محیط اجتماعی هستند که کودک تجربه میکند.

جایگاه تربیتی و اثرگذار پیش دبستانی

در مراکز پیش دبستانی آگاهی‌های اجتماعی کودک پرورش مییابد. آموزش‌های موجود در مرکز پیش دبستانی الف با روحیه جستجوگر و کنجکاو و فعال کودکان سازگار است به همین دلیل نیاز است که در کنار تربیت خانواده، حتما برای تکامل رشد کودک، از مراکز پیش دبستانی کمک گرفته شود.

جالب است بدانید که رشد شخصیت و فکر کودک از سه سالگی شروع میشود، بنابراین تربیت و آموزش و برخورد صحیح با کودکان در سنین بین سه تا شش سالگی میتواند تاثیر مستقیمی در موفقیت یا عدم موفقیت آنان در آینده را به همراه آورد.

در این سنین کودکان اساسا به بازی مشغولند بنابراین آموزش در پیش دبستانی‌ها باید بر پایه‌ی بازی و سرگرمی باشد. در ایام قدیم تربیت و آموزش تا سن پیش از دبستان بطور کامل بر عهده والدین کودک بود اما امروزه این امر کاملا تغییر یافته است.

در برخی از خانواده ها که کودکی زیر سن مدرسه دارند، به دلیل پاره‌ای مسایل مانند کم سوادی و یا بی‌سوادی، مشکلات اقتصادی و مشغله زیاد پدر و مادر کودک و یا دور بودن طولانی مدت والدین از کودک به دلیل مسایل کاری، از هم پاشیدگی خانواده و یا فقر فرهنگی، آنگونه که باید والدین به تعلیم و تربیت کودک خود توجه ندارند. دقیقا در همین موارد است که اهمیت و جایگاه پیش دبستانی‌ها آشکار میشود و کمبودهای آموزشی، تربیتی، جسمی و روحی و روانی را برای کودک جبران میکنند.

در همین راستا مرکز پیش دبستانی الف با در اختیار گرفتن مربیان مجرب و توانمند که کاملا با روحیه کودکان و نوع رفتار با کودک آشنایی دارند، خدمات مورد نیاز برای رشد و تربیت و پرورش خلاقیت کودک را در اختیار قرار میدهد.

استعداد یابی، افزایش مهارت‌های اجتماعی در کودک، کمک به بهبود فعالیت‌های ذهنی و آماده سازی کودک برای ورودش به اولین و در عین حال مهمترین مقطع تحصیلی از جمله مواردی است که در مرکز پیش دبستانی الف مورد توجه مربیان قرار میگیرد و سرلوحه‌ی کار مربیان و مدیریت این مرکز میباشد.

لازم است بدانید که رسالت و هدف از مراکز پیش دبستانی رشد همه جانبه کودکان است، بنابراین در دوره پیش دبستانی علاوه بر پرکردن اوقات فراغت کودک، هدف اصلی باید آموزش کودک در جهت رشد ذهنی و جسمی و آماده سازی او برای وارد شدن به اجتماع باشد. زیرا آموزشی که کودک در پیش دبستانی می‌بیند پایه و اساس زندگی او را تشکیل می دهد. بنابراین در صورتی که آموزش پایه درست و اصولی و برمبنای اصول روانشناسی کودک نباشد، در آینده باعث بروز مشکلاتی برای کودک می شود.

مراکز پیش دبستانی برخلاف تصور بسیاری از مردم و والدین کودکان، دیگر قرار نیست که مانند مهدکودک با کودکان رفتار کنند. همچنین وظیفه آنها نگهداری کودک برای چند ساعت نیست، بلکه یک مرکز پیش دبستانی برای آماده کردن کودک پنج ساله قبل از رفتن به دبستان بوجود می‌آید و همانند مدرسه و حتی دانشگاه، به کودکان آموزش‌های مختلف متناسب با سن آنها را میدهند تا آنها را برای رویارویی با اجتماع در آینده آماده کنند.

رشد اجتماعی کودک که یکی از اهداف مراکز پیش دبستانی است بسیار حائز اهمیت است. در مراکز پیش دبستانی به کودک آموزش میدهند که چطور با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کند و خود را با انسانهای اطرف و محیط اطرافش وفق دهد. نحوه برخورد با کودک در این سن در افزایش اعتماد به نفس او بسیار تاثیرگذار است. از آنجا که عدم اعتماد به نفس در کودک، در بزرگسالی باعث بسیاری از مشکلات روحی و روانی میشود، بنابراین یکی از مهمترین هدف‌ها در مرکز پیش دبستانی الف پرورش اعتماد به نفس و افزایش آن در کودکان است.

در مرکز پیش دبستانی الف علاوه بر مسایل رفتاری و آموزش رفتارهای اجتماعی به کودکان، برنامه‌های متفاوت و همچنین آموزش‌های متفاوتی به کودکان داده میشود. از جمله این آموزش‌ها میتوان به آموزش شعرخوانی و سرودخوانی که به تقویت مهارت شنیداری و گفتاری کودکان منجر میشود اشاره کرد. همچنین آموزش ریاضی و دروس پایه که باعث افزایش قدرت حل مسله در کودکان میشود نیز بخش دیگری از برنامه‌های مدون این مرکز است.

همچنین از دیگر برنامه‌هایی که در مرکز پیش دبستانی الف وجود دارد آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی به کودکان است، زیرا پذیرش و یادگیری در این سن بسیار بالاست و کودک بسیار سریعتر و راحت‌تر میتواند زبان انگلیسی یا حتی دیگر زبان‌های خارجی را یاد بگیرد.

استعدادیابی در پیش دبستانی الف

عزت نفس و وجود ذاتی هر فردی بزرگترین سرمایه اوست، بنابراین هر فردی با پیدا کردن استعداد درونی خویش و سرمایه گذاری روی آن میتواند در خلق آینده‌ای بهتر، افزایش شادمانی و موفقیت در زندگی شغلی و فردی و اجتماعی، بسیار تاثیرگذار باشد.

با مطالعه زندگینامه افراد موفق و مشهور در زمینه‌های مختلف متوجه میشویم که هر کدام از این افراد در زمینه‌ای به موفقیت رسیده‌اند که در کودکی به آن علاقمند بوده‌اند و در آن زمینه فعالیت خود را ادامه داده‌اند. به همین دلیل است که مراکز پیش دبستانی با تمرکز اصولی بر روی توانایی‌ها، مهارت‌ها و علاقمندی‌های کودکان سعی در پرورش استعدادهای درونی کودکان دارند.